Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2011. Október 01. 14:25, szombat | Belföld
Forrás: MTI

Így érdemes megszabadulni devizahitelünktől

Így érdemes megszabadulni devizahitelünktől

Az ingatlanfedezetű devizahitelek fix árfolyamú végtörlesztésével kapcsolatban ajánlatos gyorsan, ám nem elhamarkodottan dönteni – hívja fel a figyelmet a BankRáció.hu.

„Elhamarkodottan semmiképp sem szabad dönteni, hiszen egy maroknyi bank a mostaniaknál várhatóan még kedvezőbb kamatokkal és induló költségekkel fog előrukkolni. Ez 3-4 héten belül mindenképpen várható, ekkor érdemes bankot/hitelkonstrukciót választani, hiszen a jelzáloghiteleknek körülbelül 1 hónapos átfutási ideje van, és senki sem szeretne a régi hitele kiváltásával decemberben, az ünnepek kezdetekor, az utolsó pillanatban foglalkozni” – tanácsolja a portál közleményében Gergely Péter hitelszakértő.

Lehetőség

Azoknak, akik élni kívánnak az év végéig tartó lehetőséggel, mindenekelőtt meg kell vizsgálniuk, van-e egyáltalán lehetőségük erre: időben és hiánytalanul fizették-e a kiváltandó hitelt, s mekkora volt a devizahitel folyósítási árfolyama, e téren ugyanis törvényi korlátokkal is számolni kell.

A legérzékenyebb kérdés, hogy a kiváltandó hitel a kedvezményes árfolyammal számolva hány százaléka a terhelt (vagy pluszban bevonható) ingatlan reális piaci értékének. Általánosságban, ha ez az arány 75 százaléknál magasabb, akkor igencsak beszűkülnek a lehetőségek a bankválasztást és megoldásokat illetően.

Előnyös

Érdemes végiggondolni továbbá, hogy megéri-e a kiváltás a jelenleg adott forinthitel-feltételekkel; az biztos, hogy minél nagyobb a hitelösszeg, annál előnyösebb a kedvezményes végtörlesztés.

Megfontolandó az is, hogy milyen kamatokkal, mekkora kezdeti költségekkel lehet hitelt felvenni, s legfőképp azt kell mérlegelni, milyen kamatperiódusú legyen a hitel (mennyire törekszik a hitelfelvevő a biztonságra, a kamatperióduson belül ugyanis a bank nem változtathatja meg a hitel kamatát).

Végtörlesztők

A megtakarításból (készpénzből, értékpapírból, lakástakarékból, önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból, különféle - például unit-linked, vagyis nem életbiztosításaiból) végtörlesztőknek van a legkönnyebb dolguk, hiszen csak a hitelüket kezelő banknál kell a végtörlesztési igényt bejelenteniük. A még le nem járt banki betét feltörésekor azonban célszerű figyelni a még fel nem vett kamatra, illetve arra, hogy ha lakás-takarékpénztári megtakarítást bont fel valaki a megtakarítási időszak előtt, akkor elveszíti az addig megkapott állami támogatást.

Eladás

Azok számára, akik csupán lakásuk eladásával tudnak törleszteni, a rögzített árfolyamú végtörlesztés egyfelől jó lehetőség arra, hogy a devizahitelen elszenvedett árfolyamveszteség egy részét ne kelljen megfizetniük. Másfelől viszont tudniuk kell, hogy az ingatlanpiac nagyon beszűkült, szakértők szerint a lakások most minimálisan 5-10 százalékos veszteséggel értékesíthetők. Mindössze 2 hónap van az ingatlanok eladására, hiszen decemberben gyakorlatilag „halott” lesz a piac – írja a portál. (lm)

MTI

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.