Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2012. Május 03. 14:05, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Több pálinka készült tavaly

Több pálinka készült tavaly

Lezárult a pálinka magán- és bérfőzésének új, kedvezményes jövedéki szabályozás szerinti első üzleti éve.

A bérfőzetett pálinka mennyisége tavaly 27 százalékkal nőtt, a kereskedelmi főzdék 16,4 százalékkal több párlatot hoztak forgalomba, mint egy évvel korábban – tájékoztatta az MTI-t Szabó Károly pénzügyőr dandártábornok, a NAV Központi Hivatala szakfőigazgatója.

Szabó Károly hozzátette: a magánfőzdék működésének engedélyezése és ötven liter saját fogyasztású pálinka jövedéki adómentessége évente nem vetette vissza a bérfőzdék és a kereskedelmi szeszfőzdék teljesítményét: Magyarország 539 szeszfőzdéjében tavaly összesen 5,753 millió hektoliterfok gyümölcspárlatot állítottak elő.

A bérfőzetett pálinka mennyisége 27 százalékkal nőtt, összesen 4,526 millió hektoliterfok volt, amit 277 590 személy főzetett, számuk 33 százalékkal volt több, mint 2010-ben.

Az országban 72 kereskedelmi szeszfőzde működött 2011-ben, amelyek adóraktárként 0,85 millió hektoliterfok gyümölcspálinkát bocsátottak szabad forgalomba és 2,37 milliárd forint jövedéki adót fizettek be, 17,4 százalékkal többet, mint 2010-ben, amikor a jövedéki adó összege 2,02 milliárd forint volt és a forgalmazott pálinka mennyisége 0,73 millió hektoliterfok.

Szabó Károly elmondta: a kereskedelmi szeszfőzdék növekvő pálinkaértékesítése azt mutatja, hogy a hazai fogyasztók egyre gyakrabban részesítik előnyben a hungarikumot, mint szigorúan ellenőrzött és nyilvántartott hazai gyümölcspárlatot a külföldi prémium kategóriás alkoholtermékekkel szemben. A kizárólag gyümölcspárlatnál használható pálinkazárjegyet 2009. februárban vezették be és azóta egyre többen alkalmazzák. A NAV Központi Jövedéki Informatikai Rendszer adatai szerint 2009-ben 2,897 millió zárjegyet adtak ki, 2011-ben már 3,891 millió darabot.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.